Tarasy i patio

Taras, patio, loggia – to terminy, którymi często posługujemy się podczas opisu architektury znad Morza Śródziemnego, wypada więc dla niewtajemniczonych dokładnie przedstawić różnice pomiędzy tymi terminami.

 

 

Taras

Taras to powierzchnia umieszczona na wysokości parteru, piętra lub dachu i przystosowana do przebywania na niej ludzi.

Tarasy są szczególnie popularne w krajach o łagodnym klimacie, pełnia tam funkcje rekreacyjne, umieszcza się na nich ogródki kawiarniane.

Taras może być zadaszony lub nie. Podczas jego budowy najważniejsza jest prawidłowa izolacja chroniąca pomieszczenia znajdujące się pod tarasem przed wilgociom.

 

 

Patio

Patio jest to wewnętrzny dziedziniec budynku, z którego wiodą wejścia do poszczególnych części domu. Często bywa otoczone arkadami. Patio najczęściej bywa wyłożone kamiennymi płytkami, jest bogate w roślinność nie rzadko można spotkać tam posągi i fontanny. Jest to również przede wszystkim strefa relaksu charakterystyczna dla domów hiszpańskich, portugalskich i iberoamerykańskich.

 

 

 

Loggia

Loggia to wnęka w budynku otwarta przynajmniej z jednej strony na zewnątrz, oddzielona od wnętrza budynku drzwiami i oknami. Bywają loggie przeszklone od zewnątrz przez co zamknięte na otoczenie. Loggia może być jedno lub wielokondygnacyjna.  

 

Odsłony: 2362

Wybierz swój projekt domu

                                                                                       

Wasze realizacje/ Hiszpania - Włochy - Grecja - Francja

      

       

 

Projekt miesiąca - PROJEKT DOMU HOME STYL AGS, AUTOR: Pracownia Kreatorzy Stylowych Domów